2020 Red Hoffman Cup Groups, Schedule & Results


The 2020 Hoffman Cup Groups are:

Group A
Group B
Group C
Arcola CC
Black Oak GC 
Rockaway River GC 
Plainfield CC 
Rumson CC
Montclair GC 
Fiddler's Elbow CC 
Knickerbocker CC 
Trump National GC
Bedminster
Roxiticus GC
Morris County GC 
Spring Lake GC

Group D
Group E
Group F
Essex County CC
Somerset Hills CC 
Forest Hill FC 
Hamilton Farm GC 
Fairmont CC 
Baltusrol GC 
Spring Brook CC 
Liberty National GC 
Metedeconk National GC
Canoe Brook CC
Navesink CC 
Essex Fells CC

Group G
Group H
Group I
Bedens Brook C 
Upper Montclair CC
Echo Lake CC 
Manasquan River GC
Deal G&CC 
Hollywood GC 
Mendham G&TC 
Mountain Ridge CC
Ridgewood CC 
Hackensack GC
North Jersey CC
Bayonne GC 

 


First Round Matches, July 1 to September 20

  Results of First Round Matches
Group A Arcola () vs Roxiticus () 
Plainfield () vs Fiddler's Elbow () 
Group B  Black Oak () vs Morris County ()
Rumson () vs Knickerbocker ()
Group C Rockaway River () vs Spring Lake ()
Montclair () vs Trump National ()
Group D Essex County () vs Canoe Brook () 
Hamilton Farm () vs Spring Brook () 
Group E Somerset Hills () vs Navesink ()
Fairmount () vs Liberty National ()
Group F Forest Hill () vs Essex Fells ()
Baltusrol () vs Metedeconk National () 
Group G Bedens Brook () vs Hackensack ()
Manasquan River () vs Mendham ()
Group H Upper Montclair () vs North Jersey ()
Deal () vs Mountain Ridge ()
Group I Echo Lake () vs Bayonne () 
Hollywood () vs Ridgewood () 



Second 

Round Matches, July 1 to September 20

  Results of Second Round Matches
Group A Arcola () vs Fiddler's Elbow () 
Plainfield () vs
Roxiticus ()
Group B Black Oak () vs Knickerbocker ()
Rumson () vs 
Morris County ()
Group C Rockaway River () vs Trump National()
Montclair () vs 
Spring Lake ()
Group D Essex County () vs Spring Brook () 
Hamilton Farm () vs Canoe Brook ()
Group E Somerset Hills () vs Liberty National ()
Fairmount () vs 
Navesink ()
Group F Forest Hill () vs Metedeconk National()
Baltusrol () vs 
Essex Fells ()
Group G Bedens Brook () vs Mendham ()
Manasquan River () vs 
Hackensack ()
Group H Upper Montclair () vs Mountain Ridge ()
Deal () vs 
North Jersey () 
Group I Echo Lake () vs Ridgewood () 
Hollywood () vs 
Bayonne ()



Group Standings After Two Completed Matches:

Group A:
Group B: 
Group C: 
Group D: 
Group E: 
Group F: 
Group G: 
Group H: 
Group I: 


 

Third Round Matches, July 1 to September 20

  Results of Third Round Matches
Group A Arcola () vs  Plainfield () 
Fiddler's Elbow () vs Roxiticus () 
Group B Black Oak () vs Rumson ()
Knickerbocker () vs Morris County ()
Group C Rockaway River () vs Montclair ()
Trump National () vs Spring Lake ()
Group D Essex County () vs Hamilton Farm () 
Spring Brook () vs Canoe Brook ()
Group E Somerset Hills () vs Fairmount  ()
 
Liberty National () vs Navesink ()
Group F Forest Hill () vs Baltusrol ()
  Metedeconk National () vs 
Essex Fells ()
Group G Bedens Brook () vs Manasquan River ()
Mendham () vs Hackensack ()
Group H Upper Montclair () vs Deal ()
Mountain Ridge () vs North Jersey ()
Group I Echo Lake () vs Hollywood () 
Ridgewood () vs Bayonne ()


Group Standings Upon Completion of Intragroup Play:

Group A: 
Group B: 
Group C: 
Group D: 
Group E: 
Group F: 
Group G:  
Group H: 
Group I: 



Semifinals (from September 21 to October 11):

[BYE Club: ]
 vs. 
 vs. 
 vs. 
 vs. 


2020 Finals, TBD at Hamilton Farm GC

2020 Red Hoffman Cup Matches Finals
October 18, 2020
Hamilton Farm Golf Club

Hole; Time

Team; Club

Players

Score

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Team Captains

 


Web Site Design and Hosting By Kittatinny Design Services, LLC