2019 Red Hoffman Cup Groups, Schedule & Results


The 2019 Hoffman Cup Groups are:

Group A
Group B
Group C
Arcola CC
Baltusrol GC 
Manasquan River CC 
Morris County GC 
Mendham G&TC
Ridgewood CC 
Canoe Brook CC 
Echo Lake CC 
Trump National GC
Bedminster
Deal G&CC
Liberty National GC 
Forest Hill FC

Group D
Group E
Group F
Rumson CC
Black Oak GC 
Hollywood GC 
Rockaway River CC 
Bayonne GC 
Hamilton Farm GC 
Metedeconk National GC 
Fairmount CC 
Upper Montclair CC
North Jersey CC
Hackensack GC 
Essex Fells CC

Group G
Group H
Group I
Spring Brook CC 
Mountain Ridge CC
Essex County CC 
Plainfield CC
Somerset Hills CC 
Knickerbocker CC 
Spring Lake GC 
Montclair GC
Navesink CC 
Bedens Brook C
Alpine CC
Roxiticus CC 

First Day of Matches, Saturday, April 27

  Results of April 27 Matches
Group A Arcola (9) vs Deal (3) 
Morris County (o) vs Canoe Brook (0) 
Group B  Baltusrol (6) vs Liberty National (6)
Mendham (7) vs Echo Lake (5)
Group C Manasquan River (3) vs Forest Hill (9)
Ridgewood (7.5) vs Trump National (4.5)
Group D Rumson (5) vs North Jersey (7) 
Rockaway Riverl (9) vs Metedeconk National (3) 
Group E Black Oak (9.5) vs Hackensack (2.5)
Bayonne (4.5) vs Fairmount (7.5)
Group F Hollywood (9.5) vs Essex Fells (2.5)
Hamilton Farm (8.5) vs Upper Montclair (3.5) 
Group G Spring Brook (6) vs Bedens Brook (6)
Plainfield (8.5) vs Spring Lake (3.5)
Group H Mountain Ridge (7.5) vs Alpine (4.5)
Somerset Hills (8.5) vs Montclair (3.5)
Group I Essex County (9.5) vs Roxiticus (2.5) 
Knickerbocker (0) vs Navesink (0) 

Second Day of Matches, Sunday, April 28

  Results of April 28 Matches
Group A Arcola (5.5) vs Canoe Brook (6.5)
Morris County (3) vs Deal (9)
Group B Baltusrol (3) vs Echo Lake (9)
Mendham (7) vs Liberty National (5)
Group C Manasquan River (6.5) vs Trump National (5.5)
Ridgewood (7) vs Forest Hill (5)
Group D Rumson (8) vs Metedeconk National (4)
Rockaway River (9) vs North Jersey (3)
Group E Black Oak (6) vs Fairmount (6)
Bayonne (7.5) vs Hackensack (4.5)
Group F Hollywood (2) vs Upper Montclair (10)
Hamilton Farm (5.5) vs Essex Fells (6.5)
Group G Spring Brook (5) vs Spring Lake (7)
Plainfield (1)  vs Bedens Brook (11)
Group H Mountain Ridge (2.5) vs Montclair (9.5)
Somerset Hills (8.5) vs Alpine (3.5) 
Group I Essex County (6.5) vs Navesink (5.5)
Knickerbocker (11) vs Roxiticus (1)

Group Standings After Two Days:

Group A: Arcola - 14.5; Deal - 12; Canoe Brook - 6.5; Morris County - 3
Group B: Echo Lake - 14; Mendham - 14; Liberty National - 11; Baltusrol - 9
Group C: Ridgewood - 14.5; Forest Hill - 14; Trump National - 10; Manasquan River - 9.5 
Group D: Rockaway River - 9; Rumson - 8; Metedeconk - 4; North Jersey - 3
Group E: Black Oak - 15.5; Fairmount - 13.5; Bayonne - 12; Hackensack - 7
Group F: Upper Montclair - 16.5; Hollywood - 11.5; Hamilton Farm - 11; Essex Fells - 9 

Group G: Bedens Brook - 17; Spring Brook - 11; Spring  Lake - 10.5; Plainfield - 9.5 

Group H: Montclair - 13; Mountain Ridge - 10; Somerset Hills - 8.5;  Alpine - 4.5
Group I:  Essex County - 16; Knickerbocker - 11; Navesink - 5.5; Roxiticus - 3.5


Third Day of Matches, Saturday, May 4

  Results of May 4 Matches
Group A Arcola (11) vs Morris County (1)
Canoe Brook (5) vs Deal (7) 
Group B Baltusrol (10) vs Mendham (2)
Echo Lake (5) vs Liberty National (7)
Group C Manasquan River (9) vs Ridgewood (3)
Trump National (.5) vs Forest Hill (11.5)
Group D Rumson (8) vs Rockaway River (4)
 Metedeconk National (8.5) vs North Jersey (3.5)
Group E Black Oak (10.5) vs Bayonne (1.5)
Fairmount (10) vs Hackensack (2)
Group F Hollywood (5.5) vs Hamilton Farm (6.5)
Upper Montclair (9) vs Essex Fells (3)
Group G Spring Brook (2) vs Plainfield (10)
Spring Lake (4) vs Bedens Brook (8)
Group H Mountain Ridge (1) vs Somerset Hills (11) 
Montclair (12) vs Alpine (0)
Group I Essex County (8.5) vs Knickerbocker (3.5)
Navesink (6.5) vs Roxiticus (5.5)


Group Standings Upon Completion of Intragroup Play:

Group A: Arcola - 25.5; Deal - 19; Canoe Brook - 11.5; Morris County - 4 
Group B: Echo Lake - 19**; Baltusrol - 19; Liberty National - 18; Mendham - 16  
Group C: Forest Hill - 25.5; Manasquan River - 18.5; Ridgewood - 17.5; ; Trump - 10.5
Group D: Rockaway River - 22; Rumson - 21;  Metedeconk - 15.5; North Jersey - 13.5
Group E: Black Oak - 26; Fairmount - 23.5; Bayonne - 13.5; Hackensack - 9
Group F: Upper Montclair - 22.5; Hamilton Farm - 20.5; Hollywood - 17; Essex Fells - 12
Group G: Bedens Brook - 25; Plainfield - 19.5;  Spring Brook - 13; Spring Lake - 14.5
Group H: Somerset Hills - 28; Montclair - 25; Mountain Ridge - 11; Alpine - 8
Group I: Essex County - 24.5; Knickerbocker - 14.5; Navesink - 12; Roxiticus - 9

** Won head-to-head tie breaker

Semifinals (May 18/19):

[BYE Club: Somerset Hills (28 pts)]
Black Oak (7.5) vs. Echo Lake (4.5)
Forest Hill (4.5) vs. Rockaway River (7.5)
Arcola (7.5) vs. Upper Montclair (4.5)
Bedens Brook (TBD) vs. Essex County (TBD)


2019 Finalists, June 1 At Ridgewood CC:

1. Somerset Hills CC

2.  Arcola CC

3. Black Oak GC

4. Rockaway River CC

5.  

3

Web Site Design and Hosting By Kittatinny Design Services, LLC