2018 Red Hoffman Cup Schedule


The 2018 Hoffman Cup Groups are:

Group A Group B Group C Group D Group E Group F Group G Group H
Arcola CC Plainfield CC  Essex County CC  Knickerbocker CC  Black Oak GC Mendham GTC  Morris County GC  Navesink CC 
Upper Montclair CC  Fairmount CC  Ridgewood CC  Baltusrol GC  Metedeconk Nat’l GC  Spring Brook CC  Hamilton Farm GC Rockaway River CC
Bayonne GC  Echo Lake CC  Rumson CC Spring Lake GC  Montclair GC Trump National GC  Manasquan River GC  Canoe Brook CC
Bedens Brook CC Mountain Ridge CC  Hackensack GC Somerset Hills CC  Roxiticus GC Essex Fells CC  Alpine CC  Hollywood GC 

 


First Day of Matches, Saturday, April 21

  Results of April 21 Matches Playoff Points Earned
Group A Arcola (7.5) vs Bedens Brook (4.5 ) 
Upper Montclair (4) vs Bayonne (8)
Arcola - 2; Bayonne - 2;
Bedens Brook - 0; Upper Montclair - 0
Group B  Plainfield (6) vs Mountain Ridge (6)
Fairmount (5.5) vs Echo Lake (6.5)
Echo Lake - 2; Mountain Ridge - 1; Plainfield - 1;    
 Fairmount - 0
Group C (4/29) Essex County (TBD ) vs Hackensack (TBD )
Ridgewood (4) vs Rumson (8)
Rumson - 2; Ridgewood - 0;
Essex County TBD; Hackensack - TBD
Group D Knickerbocker (6.5) vs Somerset Hills (5.5) 
Baltusrol (9.5) vs Spring Lake (2.5)
Baltusrol - 2; Knickerbocker - 2;
Somerset Hills - 0; Spring Lake - 0
Group E Black Oak (10.5) vs Roxiticus (1.5)
Metedeconk National (4.5) vs Montclair (7.5)
Black Oak - 2; Montclair - 2;
Metedeconk - 0;  Roxiticus - 0
Group F Mendham (8) vs Essex Fells (4)
Spring Brook (9.5) vs Trump National (2.5)
Mendham - 2; Spring Brook - 2;
Essex Fells -  0; Trump National - 0
Group G Morris County (11.5) vs Alpine (.5 )
Hamilton Farm (5) vs Manasquan River (7)
Manasquan River - 2; Morris County - 2;
Alpine - 0; Hamilton Farm - 0
Group H Navesink (2.5) vs Hollywood (9.5) 
Rockaway River ( 7.5) vs Canoe Brook (4.5)
Rockaway River - 2; Hollywood - 2;
Canoe Brook - 0; Navesink - 0
* win – 2 points, loss – 0 points, tie – 1 point

Second Day of Matches, Sunday, April 22

  Results of April 22 Matches Cumulative Playoff Points Earned
Group A Arcola (9) vs Bayonne (3)
Upper Montclair (8.5) vs Bedens Brook (3.5)
Arcola - 4; Bayonne - 2;
Upper Montclair - 2; Bedens Brook - 0 
Group B (4/22 &4/29) Plainfield (TBD ) vs Echo Lake (TBD )
Fairmount (5) vs Mountain Ridge (7)
Mountain Ridge - 3; Echo Lake - 2*; Plainfield - 1*;    
 Fairmount - 0 (*=2nd Rd TBD)
Group C Essex County (4.5) vs Rumson (7.5 )
Ridgewood (6) vs Hackensack (6)
Rumson - 4; Ridgewood - 1;
 Hackensack - 1*;  Essex County 0* (*=1st Rd TBD)
Group D Knickerbocker (7) vs Spring Lake (5 )
Baltusrol (6.5) vs Somerset Hills (5.5 )
Baltusrol - 4; Knickerbocker - 4;
Somerset Hills - 0; Spring Lake - 0
Group E Black Oak (11.5) vs Montclair (.5 )
Metedeconk National (10.5) vs Roxiticus (1.5)
Black Oak - 4; Montclair - 2;
Metedeconk - 2;  Roxiticus - 0
Group F Mendham (8) vs Trump National (4)
Spring Brook (5.5) vs Essex Fells (6.5)
Mendham - 4; Spring Brook - 2;
Essex Fells -  2; Trump National - 0
Group G Morris County (5.5) vs Manasquan River (6.5)
Hamilton Farm (9)  vs Alpine (3)
Manasquan River - 4; Hamilton Farm - 2;
Morris County - 2; Alpine - 0; 
Group H Navesink (5) vs Canoe Brook (7)
Rockaway River (3.5) vs Hollywood (8.5 )
 Hollywood - 4; Canoe Brook - 2;
Rockaway River - 2; Navesink - 0
* win – 2 points, loss – 0 points, tie – 1 point



Third Day of Matches, Saturday, April 28

  Results of April 28 Matches Cumulative Playoff Points Earned
Group A (4/29) Arcola ( ) vs Upper Montclair ( )
Bedens Brook (  ) vs Bayonne ( )
TBD*
TBD*
Group B Plainfield ( ) vs Fairmount ( )
Mountain Ridge ( ) vs Echo Lake ( )
TBD*
TBD*
Group C Essex County ( ) vs Ridgewood ( )
Hackensack ( ) vs Rumson ( )
TBD*
TBD*
Group D Knickerbocker ( ) vs Baltusrol ( )
Somerset Hills ( ) vs Spring Lake ( )
TBD*
TBD*
Group E Black Oak ( ) vs Metedeconk National ( )
Roxiticus (  ) vs Montclair ( )
TBD*
TBD*
Group F Mendham ( ) vs Spring Brook ( )
Essex Fells (  ) vs Trump National ( )
TBD*
TBD*
Group G Morris County ( ) vs Hamilton Farm ( )
Alpine ( ) vs Manasquan River ( )
TBD*
TBD*
Group H Navesink ( ) vs Rockaway River ( )
Hollywood ( ) vs Canoe Brook ( )
TBD*
TBD*
* win – 2 points, loss – 0 points, tie – 1 point


Group Standings Upon Completion of Intragroup Play:

Group A:
Group B:
Group C:
Group D:
Group E:
Group F:
Group G:
Group H:


Semifinals May 5

Group A Winner vs. Group H Winner:
Group B Winner vs. Group G Winner:
Group C Winner vs. Group F Winner:
Group D Winner vs. Group E Winner:


2018 Finalists:


Web Site Design and Hosting By Kittatinny Design Services, LLC